Kā nepareiza stāja un ilgstoša sēdēšana kaitē cilvēka veselībai?
Mūsdienās vairums cilvēku pavada lielu daļu savas dienas sēžot pie darba datora vai skatoties telefonā. Teju visi esam dzirdējuši, cik svarīgi ir atpūsties no viedierīcēm un savā darba dienā ieviest nelielas pauzes, lai pieceltos no darba krēsla un izstaipītos.
Ilgstoša sēdēšana nepareizā pozā ilgtermiņā rada nopietnas veselības sekas.Statistikas dati liecina, ka vairāk nekā 60% jauniešu un bērnu jau skolas vecumā cieš no stājas problēmām, kas var izraisīt hroniskas muguras sāpes pieaugušā vecumā. Šie visi ir nejauki paradumi, kas rodas agrīnā vecumā un ir praktiski neizskaužami.
Ilgstošas sēdēšanas ietekme uz mugurkaulu
Šķiet pēdējie simts gadi ir nesuši krasas izmaiņas darba specifikā, proti, ienākot tehnoloģijām un automatizācijai, daudzus darbus ir iespējams darīt vienkārši no datora. No vienas puses, cilvēks it kā var vadīt procesus ar mazāku fizisko piepūli un slodzi, bet no otras puses – kas notiek ar ķermeni, ja tam ilgstoši liek sēdēt un aizmirst par fiziskām aktivitātēm? Tas attiecas arī uz bērniem, jo pat skolas ceļ trauksmi, ka jauniešu interese par mobilajām ierīcēm ir lielāka par sportu, dejošanu un kustēšanos kopumā.
Ilgstoša sēdēšana, turklāt vēl nepareizā pozā, rada lielu slodzi mugurkaulam, jo tiek mainīta dabiskā mugurkaula izliekuma struktūra. Rodas pastiprināta slodze starpskriemeļu diskiem, kas var novest pat pie starpskriemeļu disku trūces. Turklāt muskuļu nelīdzsvarotība var radīt hroniskas muguras sāpes, jo vēdera un muguras muskuļi tiek pārmērīgi noslogoti vai, gluži pretēji, pārāk maz izmantoti. Par šo daudz ir runāts, lasīts un dzirdēts. Bieži gan cilvēkiem šķiet, ka šīs problēmas tos neskar, taču mugurkaula problēmas piezogas lēnu un nemanot, bet noteikti liek par sevi manīt.
Mūsdienu stājas un mugurkaula bieds – mobilo telefonu kūkums jeb text neck.
Digitālā laikmeta neizbēgama blakusparādība ir pastāvīga skatīšanās telefona ekrānā, kas var radīt stājas problēmas un pamatīgu kūkumu sprandas apvidū. Šo globāli jau sāk atpazīt un apzīmēt ar jēdzienu text neck jeb teksta kakla sindroms. Šis sindroms kļūst par arvien izplatītāku problēmu, jo vidēji cilvēks mēdz pavada 3–5 stundas dienā, skatoties telefonā. Mugurkauls un kakla skriemeļi ir spēcīgs mūsu ķermeņa balsts, taču tik liela un ilgstoša slodze ir nedabiska un apgrūtinoša pat visspēcīgākajam cilvēkam.
Kad galva tiek turēta uz leju, mugurkauls tiek pakļauts papildu slodzei. Ir aprēķināts, ka pie 15 grādu galvas noliekuma uz leju mugurkaulam jāiztur aptuveni 12 kg papildu slodze. Savukārt pie 60 grādu noliekšanās slodze sasniedz pat 27 kg, kas atbilst vidēja lieluma bērna svaram. Ilgstoša spriedze rada muskuļu sasprindzinājumu, kas noved pie hroniskām sāpēm, galvassāpēm un pat nervu nospiešanas simptomiem. Ilgtermiņā var rasties pastāvīgas stājas deformācijas un pat mugurkaula skriemeļu nodilums. Visvairāk cilvēki sūdzas par sāpēm un stīvumu kakla vai plecu joslas daļā, arī tirpšanas sajūtu rokās. Smagākos gadījumos rodas sirdsdarbības, smadzeņu apasiņošanas, kā arī asinsspiediena problēmas. Ne mazāk svarīgas ir arī kosmētiskas pārmaiņas – veidojas grumbas uz kakla ādas un muguras kūkums.
Cilvēki dienu pavada sēžot pie datoriem, pastaigu un atpūtas vietā izvēlas mobilos telefonus, vēl arī dienas noslēgumā paņem telefonus gultā pirms tik svarīgā nakts miega. Izklausās pazīstami?
Kas ir vislielākajā riska grupā iedzīvoties mugurkaula saslimšanās?
Stājas un mugurkaula problēmas visbiežāk skar šādas sabiedrības grupas:
- skolēni un jaunieši – mazkustīgs dzīvesveids un ilgstoša sēdēšana skolā rada pamatu stājas problēmām agrā vecumā. Turklāt mūsdienās mobilie telefoni bērniem tiek iegādāti pat pirms tiek uzsāktas skolas gaitas;
- biroja darbinieki – cilvēki, kas katru dienu strādā pie datora un nepietiekami kustas darba dienas laikā;
- seniori – ar vecumu saistītas izmaiņas mugurkaulā un mazāka muskuļu elastība palielina muguras sāpju risku;
- autovadītāji – ilgstoša sēdēšana un vibrācijas ietekme rada paaugstinātu mugurkaula nodiluma risku.
Signāli, kuru gadījumā ir jāvēršas pēc palīdzības
Ja tiek novēroti šādi simptomi, ir ieteicams nekavējoties pievērst uzmanību savam mugurkaulam un stājai, kā arī meklēt neiroķirurga vertebrologa palīdzību:
- hroniskas sāpes mugurā, īpaši jostas un kakla daļā;
- muguras sāpēs, kas izstarojas uz rokām vai kājām;
- biežas galvassāpes un reiboņi, spiedoša sajūta galvā;
- tirpšana vai nejutīgums rokās vai kājās;
- nogurums un samazināta koncentrēšanās spēja;
- grūtības saglabāt taisnu muguru ilgākā laika periodā, diskomforts.
Neiroķirurgs vertebrologs ir mugurkaula veselības speciālists, kurš būs īstais palīgs, lai noteiktu mugurkaula problēmu cēloni un izstrādātu individuālu ārstēšanās plānu. Kā arī, sadarbojoties ar fizioterapeitiem un rehabilitācijas speciālistiem, spēs nodrošināt ilgtermiņa risinājumus mugurkaula veselības uzturēšanai.

Kā samazināt mugurkaula slodzi ilgstošas sēdēšanas laikā?
Lai gan bieži dzirdam par fizisko aktivitāšu nozīme cilvēka labbūtībā, kā arī teorijā zinām, cik svarīgi ir izstaipīties un pareizi sēdēt darba krēslā, tomēr praksē šīs it kā vienkāršas lietas piekopj retais. Lai pasargātu mugurkaulu un saglabātu pareizu stāju, var izmantot vairākus palīglīdzekļus un paradumus.
Ergonomiski spilveni
- Ergonomiski spilveni palīdz izlīdzināt iegurni un samazina slodzi uz muguras lejasdaļu. Ergonomiskie spilveni astes kaulam ir ieteicami sēdoša darba darītājiem, lai ilgstošā sēdēšana nekaitē mugurai un nerada diskomfortu. Protams, regulāri ir jāseko līdzi pareizai sēdēšanas pozai;
Stājas korekcijas korsetes un jostas
- Stājas korekcijas korsetes un jostas palīdz saglabāt muguru taisnu un novērš sliktus stājas ieradumus. Pareizu stāju ir svarīgi veidot jau no mazotnes, jo nepareizas stājas dēļ radītās mugurkaula problēmas ir grūtāk risināt jau pieaugušā vecumā. Lai novērstu diskomfortu un pasargātu sevi no stiprākas saslimšanas, mūsdienās ir izplatītas dažādas jostas un korsetes tieši pieaugušajiem, kas ir piemērots arī fiziskā darba veicējiem un sportistiem, turklāt pasargā no dažādām pataloģijām auto vadītājus, kas lielu darba dienas daļu pavada sēžot;
Regulāras kustības
- Skolās ir regulāri starpbrīži, lai bērni varētu atpūtināt kā prātu, tā ķermeni. Taču nereti sēdoša darba darītāji aizmirst par tik ļoti svarīgo atpūtu. Tāpēc arī darba vietās ir ieteicams regulāri piecelties, pastaigāties un izstaipīties. Kā arī sportojot ir jāvelta dažas minūtes tieši muguru stiprinošiem vingrinājumiem. Tā kā mugurkauls ir sarežģīts un trausls mehānisms, tad var vērsties pie fizioterapeita, kas parādīs katram vispiemērotākos vingrinājumus mugurai un sprandai.
Mūsdienu dzīvesveids rada nopietnus izaicinājumus mugurkaula veselībai. Ilgstoša sēdēšana un pārmērīga telefona lietošana var šķist nekaitīga, tomēr tās rada nopietnas sekas ilgtermiņā. Tomēr ar pareizu profilaksi, ergonomiskiem risinājumiem un laikus veiktiem medicīniskiem pasākumiem ir iespējams uzlabot gan mugurkaula veselību, gan vispārējo labklājību. Konsultēšanās ar fizioterapeitu un neiroķirurgu vertebrologu var būt pirmais solis uz veselīgu mugurkaulu un labāku dzīves kvalitāti.