Akupunktūra ir sena tradicionālās ķīniešu medicīnas metode, kas balstās uz ļoti smalku adatu ievadīšanu specifiskos ķermeņa punktos, lai līdzsvarotu enerģijas plūsmu un veicinātu organisma pašatveseļošanās spējas.
Akupunktūra tiek izmantota dažādu slimību diagnostikā un ārstēšanā, uzlabojot organisma adaptīvos mehānismus un paaugstinot tā pretošanās spējas pret slimībām.
Akupunktūras pielietojums
- Sāpju mazināšana: Akupunktūra ir plaši pazīstama ar spēju mazināt hroniskas sāpes, tostarp muguras, kakla un osteoartrīta izraisītas sāpes. Pētījumi liecina, ka regulāri lietojot akupunktūru, pacientiem ar osteoartrītu sāpes kustoties samazinās, un slimības progresēšana palēninās.
- Neiroloģiskas slimības: galvassāpes, migrēna, bezmiegs, nervu spriedze, insulta sekas, sejas nerva neirīts, trīszaru nerva neiralģija, perifēras neiropātijas, roku tirpšana un reiboņi.
- Nervu sistēmas darbības traucējumi: trauksme, depresija, veģetatīvā distonija un stress ir stāvokļi, kuros akupunktūra var būt noderīga. Stimulējot noteiktus punktus, tiek veicināta endorfīnu izdalīšanās, kas palīdz uzlabot garastāvokli un mazināt spriedzi.
- Sirds un asinsvadu slimības: paaugstināts asinsspiediens, slikta mikrocirkulācija, aukstas rokas un pēdas.
- Elpošanas sistēmas slimības: bronhiālā astma, bronhīts, tonsilīts, alerģiskais rinīts, sinusīts, laringīts, bieža saaukstēšanās. Akupunktūra var palīdzēt pacientiem ar alerģisku rinītu, samazinot simptomu smagumu un uzlabojot elpošanu.
- Gremošanas sistēmas slimības: barības vada spazmas, palielināts kuņģa skābums, gastrīts, vēdera pūšanās, resnās zarnas iekaisums, caureja, aizcietējums, hemoroīdi, aknu un žultspūšļa darbības traucējumi. Tādi stāvokļi kā kairinātās zarnas sindroms, slikta dūša un vemšana var tikt mazināti ar akupunktūras palīdzību, uzlabojot gremošanas sistēmas darbību.
- Uroģenitālās sistēmas slimības: cistīts, prostatīts, zema seksuālā vitalitāte, urīna aizture, enurēze, urīnpūšļa disfunkcija.
- Ginekoloģiskās slimības: premenstruālais sindroms, neregulāras menstruācijas, patoloģiska dzemdes asiņošana vai izdalījumi, hormonāli traucējumi, traucējumi, kas saistīti ar menopauzi, neauglība.
- Ādas slimības: ekzēma, dermatīts, neirodermīts, herpes zoster, matu izkrišana.
- Balsta un kustību sistēmas slimības: osteoartrīts, muguras sāpes, plecu un kakla sāpes, "iesaldēti pleci" un "tenisa elkonis", muskuļu krampji.
- Sporta traumu sekas.
- Smēķēšanas atkarība.
- Liekais svars.


Akupunktūras efektivitāte un drošība
Zinātniskie pētījumi par akupunktūras efektivitāti dažādos veselības traucējumos sniedz dažādus rezultātus. Piemēram, pētījumi liecina, ka akupunktūra var būt efektīva osteoartrīta simptomu mazināšanā, palēninot slimības progresēšanu un samazinot sāpes kustoties. Pētījumi liecina, ka akupunktūra ir droša procedūra, ja to veic sertificēts speciālists, un komplikāciju risks ir ļoti zems. Turklāt akupunktūra veicina imūnsistēmas šūnu veidošanos, palielina endorfīnu līmeni un ietekmē centrālo nervu sistēmu, kas palīdz mazināt sāpes un uzlabot vispārējo pašsajūtu.
Pēc procedūras pacienti bieži izjūt dziļu relaksāciju un mieru. Dažkārt var parādīties viegls reibonis vai nogurums, kas ātri pāriet. Lai palīdzētu organismam pielāgoties pēc terapijas, tiek ieteikts dzert daudz ūdens un izvairīties no pārmērīgas fiziskās slodzes vai stresa. Atkarībā no veselības stāvokļa akupunktūras procedūras parasti tiek atkārtotas vienu vai divas reizes nedēļā.
Akupunktūras rezultāti var būt ļoti dažādi, taču pacienti visbiežāk ziņo par sāpju mazināšanos, labāku miegu, emocionālās pašsajūtas uzlabošanos un vispārēju organisma harmonizāciju. Pētījumi rāda, ka 70–90% pacientu jau pēc pirmajām trim līdz piecām procedūrām izjūt uzlabojumus, bet ilgstošam efektam nepieciešams pilns ārstēšanas kurss.
