Sporta ārsts sniedz konsultācijas gan sportistiem, kas aktīvi trenējas ar parastu vai palielinātu slodzi, gan arī bērniem un pieaugušajiem, kas tikai vēlas uzsakt savas sporta gaitas vai fiziski aktīvas brīvā laika nodarbības ar palielinātu slodzi.
Sporta ārsts novērtē vispārējo pacienta veselību un organisma funkcionālo stāvokli, kā arī skaidro un prognozē fiziskās slodzes ietekmi uz konkrētā pacienta organismu.
Pacientiem, kas ar fiziskās slodzes palīdzību plāno uzlabot savu veselību, sporta ārsts var individuāli ieteikt gan katram pacientam piemērotāko sporta veidu, gan plānoto treniņu biežumu un intensitāti.
Kad apmeklēt sporta ārstu?
Sporta ārsta pacienti ir ne tikai sportisti, bet arī visi fiziski aktīvi cilvēki. Arī tādi, kas tikai plāno sākt aktīvas sporta gaitas. Katram fiziski aktīvam cilvēkam būtu vēlams savs sporta ārsts.
Sporta ārsts darbojas divās jomās: sporta diagnostikā un neoperējošā traumatoloģijā - ortopēdijā.
Sporta ārstu ir ieteicams apmeklēt, ja ir gūta sporta trauma vai ir bijusi fizisko aktivitāšu pārslodze.
Noteikti ir jāapmeklē sporta ārsts, ja sportisku aktivitāšu laikā vai ārpus tām ir parādījušās sirds vai elpošanas problēmas, paaugstināts asinsspiediens, vai citas veselības problēmas.
Sporta ārstu ir ieteicams apmeklēt gan bērniem, gan arī pieaugušiem pirms aktīvu sporta gaitu uzsākšanas.
Pēc slimības, hroniskas slimības saasinājuma vai traumas, ja pacientam ir bijis fiziskās slodzes pārtraukums ilgāks par 6 mēnešiem, ir ieteicams veikt profilaktisko medicīnisko pārbaudi.
Sporta ārstu ir ieteicams apmeklēt arī dažādu citu slimību, piemēram, onkoloģisko saslimšanu vai cukura diabēta gadījumā. Šajos gadījumos sporta ārsts var nozīmēt noteikta apjoma fiziskās aktivitātes kā ārstēšanas un rehabilitācijas sastāvdaļu no šīm konkrētām slimībām.
Konsultācija
Sporta ārsta konsultācijas laikā sporta ārsts novērtē pacienta fiziskās attīstības stāvokli, sirds un asinsvadu sistēmas, balsta un kustību sistēmas, elpošanas u.c. sistēmu fizisko un funkcionālo stāvokli. Tāpat sporta ārsts prognozē pacienta iespējamo adaptāciju paaugstinātai fiziskajai slodzei, kā arī kontrindikācijas un piemērotību izvēlētajam sporta veidam. Nepieciešamības gadījumā, sporta ārsts nozīmē papildus izmeklējumus un speciālistu konsultācijas.
Pamatojoties uz izmeklējumu laikā veiktajiem secinājumiem, sporta ārsts nosaka pacienta klīniski funkcionālo grupu, kā arī izsniedz izrakstu un slēdzienu.
Pārsvarā gadījumu jebkura trauma ar laiku sadzīst pati, taču sporta ārsts var palīdzēt izveseļoties ātrāk un efektīvāk.
Sportistiem
Sporta ārsts konsultē sportistus un trenerus par treniņu procesu un traumu profilaksi, lai sportisti veiksmīgi sasniegtu iespējami augstākos rezultātus.
Sporta ārsts seko līdzi sportistu veselības stāvoklim un veic sportistu medicīnisko aprūpi gan pirms sacensībām, gan sacensību laikā, gan pēc tām. Ja nepieciešams, sporta ārsts sniedz sportistiem pirmo palīdzību gan treniņu, gan arī sacensību laikā.
Traumu gadījumā sporta ārsts diagnosticē traumu, vada traumu ārstēšanas procesu, kā arī sastāda individuālu rehabilitācijas plānu, izmantojot dažādas metodes: teipošanu, ārstniecisko vingrošanu, ārstniecisko masāžu, u.c.
Sporta ārsts darbā ar sportistiem cieši sadarbojas ar citu nozaru speciālistiem: kardiologu, traumatologu, endokrinologu, gastroenterologu, u.c.