Ārsts rehabilitologs jeb Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts pārzina visu vecuma grupu pacienta funkcionēšanas un dzīves kvalitātes jautājumus, kā arī sniedz konsultāciju to uzlabošanai.
Rehabilitologa konsultācija
Rehabilitologs konsultācijas laikā novērtē:
- pacienta veselības stāvokli un ar to saistītos funkcionālos ierobežojumus;
- medicīniskās rehabilitācijas potenciālu;
- sastāda rehabilitācijas programmu / plānu, uzrauga tās norisi un sniegtos rezultātus.
Rehabilitologa konsultācijas laikā ārsts rehabilitologs pacientiem pēc slimībām, traumām, ar funkcionāliem ierobežojumiem veic diagnostiku, profilaksi un ārstēšanu, kā arī sastāda rehabilitācijas plānu, kā ar fizikālās medicīnas / rehabilitācijas procedūru palīdzību ir iespējams ātrāk atveseļoties.
Kas ir rehabilitācija?
Medicīniskās rehabilitācijas mērķis ir pacientiem ar noteiktiem funkcionāliem ierobežojumiem nodrošināt šo ierobežojumu mazināšanu vai novēršanu, t.i. saglabāt viņa optimālo fiziskās, sensorās, intelektuālās, psihiskās un sociālās funkcionēšanas līmeni. Rehabilitācija ietver plašu palīglīdzekļu un aktivitāšu klāstu no vairākām, t.sk. fizikālās medicīnas nozarēm.
Kā tradicionālākās un plašāk zināmās rehabilitācijas aktivitātes ir, piemēram, ārstnieciskā masāža, fizioterapijas procedūras, ārstnieciskā vingrošana un citas fizikālās terapijas metodes.
Rehabilitācijas plāns
Ārsts rehabilitologs atbilstoši pacienta veselības stāvoklim sastāda ārstēšanas plānu, kas īstenojams gan valsts apmaksātā finansējuma, gan maksas pakalpojumu ietvaros.
Rehabilitologa konsultācijas laikā arī izsniedz izziņas par pacienta funkcionālo stāvokli, t.sk. priekš VDEĀVK (veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija).
Rehabilitologs bērniem
Parasti bērnu pie rehabilitologa uz rehabilitologa konsultāciju nosūta ģimenes ārsts.
Rehabilitologu bērniem noteikti ir ieteicams apmaklēt, ja tiem ir ķermeņa asimetrija, pazemināts vai paaugstināts muskuļu tonuss, ģenētiskas vai neiroloģiskas slimības vai gūžu displāzija.